Hoppa till huvudinnehåll

3D-skrivare bäst i test 2026: bästa 3D-skrivaren för 3D-utskrift hemma

Bambu Lab A1 Combo är etta i vår jämförelse av sju 3D-skrivare från 2 495 till 10 595 kr, jämförda på byggvolym, kammare, flerfärg, hastighet och pris per liter byggvolym.

7 min läsning
Av Redaktionen

Artikeln innehåller annonslänkar. Köper du via en länk kan TeknikHajen få provision, det påverkar varken priset eller ordningen. Priserna kontrollerades 2 november 2026 och kan ha ändrats sedan dess.

Här jämförs sju 3D-skrivare för hemmabruk som fanns i lager hos InkClub, Proshop, Kjell & Company och eGrossisten, från 2 495 kr för en liten nybörjarskrivare till 10 595 kr för en skrivare med fyra verktygshuvuden.

Rangordningen bygger på byggvolym, om kammaren är öppen eller sluten, möjligheten att skriva ut i flera färger, maxhastighet, munstyckets maxtemperatur och pris per liter byggvolym. Listan passar dig som vill skriva ut reservdelar, prototyper, figurer och praktiska saker till hemmet utan att lägga kvällar på inställningar.

Så placerar sig produkterna

# Produkt Pris
1 Bambu Lab A1 Combo Bäst i test Se pris hos InkClub 4 399 kr
2 Bambu Lab A1 Mini Prisvärd Se pris hos InkClub 2 495 kr
3 Bambu Lab P1S Combo Premium Se pris hos InkClub 6 224 kr
4 Elegoo Centauri Carbon 2 Combo Se pris hos Proshop 4 995 kr
5 Snapmaker U1 Se pris hos InkClub 10 595 kr
6 Creality Ender 3 V3 KE Se pris hos Kjell & Company 3 290 kr
7 FlashForge Adventurer 5M Pro Se pris hos eGrossisten 6 624 kr
  1. Plats 1 Bäst i test
    Bambu Lab A1 Combo

    Bambu Lab A1 Combo

    Fyra färger och automatisk kalibrering

    4 399 kr

    Byggvolym
    256 × 256 × 256 mm
    Kammare
    Öppen
    Flerfärg
    Ja, AMS Lite ingår (upp till 4 färger/material)
    Maxfart
    500 mm/s
    Max munstyckstemperatur
    300 °C
    Pris per liter byggvolym
    262 kr

    A1 Combo levereras med AMS Lite och skriver ut i upp till fyra färger eller material i samma jobb, även med stödmaterial. Skrivaren kalibrerar sig själv före varje utskrift: nivellering, Z-offset, resonanskompensation och flöde.

    Den vinner på helheten. Flerfärg direkt ur lådan, kamera med timelapse och lägst pris per liter byggvolym i listan, för 4 399 kr.

    Fördelar

    • AMS Lite för fyra färger ingår
    • Kalibrerar sig själv före varje utskrift
    • Lägst pris per liter byggvolym
    • Hotend som byts utan verktyg

    Tänk på

    • Öppen ram, välj en sluten skrivare för värmetåliga material
    • Byggplattan rör sig fram och tillbaka, ställ skrivaren på en stadig yta
  2. Plats 2 Prisvärd
    Bambu Lab A1 Mini

    Bambu Lab A1 Mini

    Billigast i listan, en bra första skrivare

    2 495 kr

    Byggvolym
    180 × 180 × 180 mm
    Kammare
    Öppen
    Flerfärg
    Nej
    Maxfart
    500 mm/s
    Max munstyckstemperatur
    300 °C
    Pris per liter byggvolym
    428 kr

    A1 Mini har en PEI-platta som värms till 80 °C, filamentsensor, Wi-Fi och microSD, och den fortsätter efter ett strömavbrott. Med 5,5 kg är den lättast av de modeller där vikten anges.

    Lägst pris i jämförelsen och samma maxhastighet som de flesta större modeller. Vill du ha flerfärg finns A1 Mini Combo med AMS Lite för 3 695 kr hos InkClub.

    Fördelar

    • Lägst pris i jämförelsen
    • Liten och lätt, 5,5 kg
    • Fortsätter efter strömavbrott

    Tänk på

    • Ingen kamera enligt InkClub, håll själv ett öga på första lagret
    • Mät dina projekt, 18 cm är maxmåttet åt alla håll
  3. Plats 3 Premium
    Bambu Lab P1S Combo

    Bambu Lab P1S Combo

    Sluten och filtrerad, klarar ABS och ASA

    6 224 kr

    Byggvolym
    256 × 256 × 256 mm
    Kammare
    Sluten, kolfilter
    Flerfärg
    Ja, AMS ingår
    Maxfart
    500 mm/s
    Max munstyckstemperatur
    300 °C
    Pris per liter byggvolym
    371 kr

    P1S är en CoreXY-skrivare med helt inkapslad kammare och inbyggt aktivt kolfilter. Kammaren håller värmen, vilket minskar risken att ABS och ASA slår sig. AMS-enheten för flera färger ingår, liksom kamera och pekskärm.

    Premiumvalet för dig som vill skriva ut tåliga funktionella delar. Med 389 × 389 × 458 mm och 12,95 kg tar den betydligt mer plats än A1.

    Fördelar

    • Sluten kammare med kolfilter
    • AMS för flerfärg ingår
    • Acceleration upp till 20 000 mm/s²
    • Kamera och pekskärm

    Tänk på

    • Lämna dörren på glänt när du skriver ut PLA, råder butiken
    • Kan låta mycket på maxhastighet, ställ den inte i sovrummet
  4. Plats 4
    Elegoo Centauri Carbon 2 Combo

    Elegoo Centauri Carbon 2 Combo

    Sluten CoreXY med 350-gradigt munstycke

    4 995 kr

    Byggvolym
    256 × 256 × 256 mm
    Kammare
    Sluten
    Flerfärg
    Ja, CANVAS-systemet ingår
    Maxfart
    500 mm/s
    Max munstyckstemperatur
    350 °C
    Pris per liter byggvolym
    298 kr

    Centauri Carbon 2 har munstycke i härdat stål för upp till 350 °C, högst i listan, och klarar enligt Elegoo även kolfiberförstärkt filament. CANVAS känner igen rullarna med RFID, matar in filamentet själv och byter till en reservrulle när den första tar slut.

    Billigare än P1S Combo med sluten kammare och flerfärg, men Elegoo nämner inget kolfilter. Tillverkaren anger högst 45 dB i tyst läge med PLA.

    Fördelar

    • Högst munstyckstemperatur, 350 °C
    • Härdat stål för kolfiberfilament
    • 121-punkts automatisk nivellering
    • AI-kamera med timelapse

    Tänk på

    • Elegoo rekommenderar 250 mm/s, räkna inte med maxfarten i vardagen
  5. Plats 5
    Snapmaker U1

    Snapmaker U1

    Fyra verktygshuvuden och mindre spill

    10 595 kr

    Byggvolym
    270 × 270 × 270 mm
    Kammare
    Öppen ram, toppkåpa för högtemperaturmaterial
    Flerfärg
    Ja, 4 verktygshuvuden
    Maxfart
    500 mm/s
    Max munstyckstemperatur
    300 °C
    Pris per liter byggvolym
    538 kr

    U1 har en verktygsväxlare med fyra separata huvuden som byts på 5 sekunder. Eftersom varje färg har ett eget munstycke blir spillet mindre än med ett delat munstycke. Byggvolymen, 270 mm åt alla håll, är störst i listan.

    Dyrast i jämförelsen och tyngst av dem som anger vikt, 18,2 kg. Den passar dig som skriver ut mycket i flera färger och vill slänga mindre filament.

    Fördelar

    • Störst byggvolym i listan
    • Mindre spill vid flerfärgsutskrift
    • RFID-igenkänning av filament
    • Kalibrerar verktygsoffset automatiskt

    Tänk på

    • Skaffa toppkåpa och härdat munstycke innan du provar högtemperaturmaterial
  6. Plats 6
    Creality Ender 3 V3 KE

    Creality Ender 3 V3 KE

    Klassisk Ender till lågt pris

    3 290 kr

    Byggvolym
    220 × 220 × 240 mm
    Kammare
    Öppen
    Flerfärg
    Nej
    Maxfart
    500 mm/s
    Max munstyckstemperatur
    300 °C
    Pris per liter byggvolym
    283 kr

    Ender 3 V3 KE har munstycke för upp till 300 °C, bädd för upp till 100 °C och en pekskärm på 4,3 tum. Den mäter 433 × 366 × 490 mm och väger 7,8 kg.

    Näst lägst pris per liter byggvolym i listan. Den hamnar sexa eftersom den saknar flerfärg och kräver viss montering innan första utskriften.

    Fördelar

    • Näst lägst pris per liter byggvolym
    • Bädd för upp till 100 °C
    • Pekskärm på 4,3 tum

    Tänk på

    • Kräver viss montering, avsätt en kväll innan du skriver ut
  7. Plats 7
    FlashForge Adventurer 5M Pro

    FlashForge Adventurer 5M Pro

    Högst maxfart, sluten med HEPA-filter

    6 624 kr

    Byggvolym
    220 × 220 × 220 mm
    Kammare
    Sluten, HEPA- och kolfilter
    Flerfärg
    Nej
    Maxfart
    600 mm/s
    Max munstyckstemperatur
    280 °C
    Pris per liter byggvolym
    622 kr

    Adventurer 5M Pro har högst angiven hastighet i listan, 600 mm/s, och en sluten kammare med både HEPA- och kolfilter, som enligt FlashForge blockerar 99 % av partiklarna och de flyktiga ämnena. Munstycket byts på 3 sekunder, från 0,25 till 0,8 mm.

    Sist för att den har högst pris per liter byggvolym, lägst munstyckstemperatur och ingen flerfärg. Den levereras 95 % förmonterad.

    Fördelar

    • Högst maxhastighet, 600 mm/s
    • HEPA- och kolfilter
    • Munstycksbyte på 3 sekunder
    • 95 % förmonterad

    Tänk på

    • Byt till 0,6- eller 0,8-munstycket innan du skriver ut kolfiberfilament

Kort svar

Vilken 3D-skrivare är bäst?

Bambu Lab A1 Combo är bäst för de flesta: upp till fyra färger, automatisk kalibrering och lägst pris per liter byggvolym, för 4 399 kr. A1 Mini är det billigaste sättet att komma igång, 2 495 kr.

Ska du skriva ut värmetåliga material är P1S Combo med sluten kammare och kolfilter premiumvalet, och vill du ha högsta munstyckstemperaturen till lägre pris är Elegoo Centauri Carbon 2 Combo ett alternativ.

Så fungerar en 3D-skrivare med filament

Nästan alla 3D-skrivare för hemmet, eller 3D-printer som många säger, är FDM-skrivare. Föremålet byggs upp lager för lager med hjälp av ett uppvärmt munstycke som smälter filament, en tråd av plast. Varje lager är några tiondels millimeter tjockt, och tekniken kallas också friformsframställning.

Modellen är en 3D-fil som du ritar själv eller laddar ner. Ett program som kallas slicer delar upp den i lager och räknar ut hur munstycket ska röra sig, och filen skickas sedan via Wi-Fi, USB eller minneskort. En 3D-utskrift tar allt från en kvart till ett helt dygn.

FDM eller resin: två sorters 3D-printer

Resinskrivare härdar flytande harts med UV-ljus och ger mycket fina detaljer, men hartset kräver handskar, ventilation och efterhärdning. För de flesta användare är FDM enklare: rent material på rulle, större byggvolym och delar som tål att användas. Alla sju i jämförelsen är FDM-skrivare.

Öppen eller innesluten 3D-skrivare

En öppen skrivare som A1, A1 Mini och Ender 3 V3 KE räcker gott för PLA och PETG.

En innesluten skrivare håller värmen i kammaren. Det behövs för värmetåliga material, som annars krymper ojämnt och slår sig. P1S, Centauri Carbon 2 och Adventurer 5M Pro är slutna, och U1 har en toppkåpa för högtemperaturmaterial.

Alla tre slutna är byggda som CoreXY, där munstycket rör sig i XY-planet och plattan bara uppåt och nedåt. Det ger hög acceleration. På A1 rör sig plattan fram och tillbaka, så den behöver en stadig yta och plats bakom sig.

Flerfärgsutskrift med AMS och verktygsväxlare

Bambu Labs AMS är ett magasin för fyra rullar som matar in rätt färg vid rätt lager. Vinnaren har en lättare variant och P1S den fullstora enheten. Elegoo har ett eget system, CANVAS, som läser av rullarna med RFID.

Med ett delat munstycke måste det gamla materialet spolas ut vid varje färgbyte, vilket ger spill. U1 har i stället fyra separata verktygshuvuden som byts på 5 sekunder, så spillet blir mindre. Ett system med flera rullar är praktiskt även i en färg: skrivaren byter till en reservrulle när den första tar slut, eller lägger stödmaterial i ett annat material.

Filament: PLA, PETG, ABS, ASA och nylon

Valet av filament avgör vad utskrifterna klarar.

  • PLA är lättast, luktar lite och passar figurer och prototyper.
  • PETG är segare och tål mer värme och fukt, bra för hållare, krokar och andra funktionella delar.
  • ABS och ASA tål värme och slag, ASA även sol. Båda behöver sluten kammare och god ventilation.
  • Nylon och kolfiberförstärkta filament ger mycket starka delar men kräver hög temperatur och härdat munstycke.

Börja med PLA och gå vidare till PETG när delarna ska användas på riktigt. Förvara filamenten torrt, fukt försämrar utskriftskvaliteten.

Byggvolym, fart och precision vid 3D-utskrift

Byggvolymen avgör hur stora föremål du kan skriva ut i ett stycke. 256 mm åt alla håll räcker för de flesta hemmaprojekt, medan 180 mm på A1 Mini kräver att större saker delas upp. U1 har störst byggvolym i listan, 270 mm.

Alla sju anger minst 500 mm/s, men det är ett teoretiskt tak. Elegoo rekommenderar själv 250 mm/s, och slicerns standardprofiler ger oftast bättre ytor än maxfarten. Precisionen beror mer på kalibrering, lagertjocklek och munstycke: 0,25 mm ger fina detaljer, 0,6 eller 0,8 mm går fortare.

Programvara, slicer och färdiga modeller

Bambu Lab använder Bambu Studio på datorn och appen Bambu Handy i mobilen, där du startar utskrifter och följer dem i kamerans video. Snapmaker använder sin egen Snapmaker Orca. Styr du utskrifterna över Wi-Fi är det värt att se över täckningen, se vår guide om mesh-nätverk och router.

Du behöver inte kunna rita själv. På Thingiverse finns ett stort utbud gratis modeller, och de mest populära är ofta praktiska saker som hållare och reservdelar. Det finns också verktyg som tar fram modeller ur text, läs mer om generativ AI.

Kalibrering och första 3D-utskriften

När du ska börja skriva ut är det viktigaste att första lagret fastnar jämnt, och moderna skrivare har funktioner som sköter det åt dig. A1 nivellerar, ställer Z-offset och kalibrerar flöde och vibrationer före varje utskrift, Centauri Carbon 2 mäter 121 punkter och Adventurer 5M Pro nivellerar med ett klick. Den automatiken sparar användaren mycket felsökning och är den största skillnaden i användarvänlighet mot äldre modeller.

  1. Placera den stadigt och följ snabbstarten. Ender 3 V3 KE kräver viss montering.
  2. Ladda PLA och kör den inbyggda kalibreringen.
  3. Skriv ut en liten testmodell med standardprofilen och optimera inställningarna först när den lyckats.
  4. Rengör plattan med diskmedel och vatten om delarna släpper.

Placering av skrivaren, säkerhet och ventilation

Munstycket blir 280 till 350 °C varmt beroende på modell och ska inte stå där barn eller husdjur når det. Utskrifter avger partiklar och ångor, mest från de värmetåliga materialen, så ställ den i ett rum som går att vädra, inte i sovrummet. Filtren i de slutna enheterna minskar utsläppen men ersätter inte vädring.

Tänk på ljudet. Elegoo anger högst 45 dB och FlashForge 50 dB i tyst läge, medan InkClub skriver att P1S kan upplevas som högljudd på maxfart. Ska gamla enheter bort, se så återvinner du gamla teknikprylar.

Vad det kostar att skriva ut

Priserna går från 2 495 till 10 595 kr. Pris per liter byggvolym visar vad du betalar för storleken: vinnaren ger mest med 262 kr per liter, Adventurer 5M Pro minst med 622 kr.

Därefter kommer filament. Små föremål drar lite, stora delar och flerfärg med spill mer. Räkna också med att byta munstycke och byggplatta med tiden.

Sammanfattning

Bambu Lab A1 Combo är bästa 3D-skrivaren för de flesta: flerfärg, automatisk kalibrering och mest byggvolym för pengarna. A1 Mini är billigast, P1S klarar ABS och ASA, Centauri Carbon 2 har högst munstyckstemperatur, U1 störst byggvolym, Ender 3 V3 KE är en prisvärd klassiker och Adventurer 5M Pro har högst angiven maxfart.

Vanliga frågor

Vilken 3D-skrivare är bäst 2026?

Bambu Lab A1 Combo ligger etta. Den skriver ut i upp till fyra färger, kalibrerar sig själv före varje utskrift och har lägst pris per liter byggvolym i listan, 262 kr, för 4 399 kr.

Vilken 3D-skrivare passar en nybörjare?

Bambu Lab A1 Mini för 2 495 kr är billigast i jämförelsen och en enkel öppen skrivare att lära sig på med PLA. Vill du ha större byggvolym och flerfärg från början är A1 Combo ett bättre val.

Vilket filament ska man börja med?

PLA. Det är lätt att skriva ut, kräver ingen sluten kammare och luktar lite. PETG är nästa steg när delarna ska tåla mer, medan ABS och ASA kräver en innesluten skrivare med god ventilation.

Behöver en 3D-skrivare ventilation?

Ja, ställ den i ett rum som går att vädra, särskilt vid ABS. P1S har kolfilter och Adventurer 5M Pro både HEPA- och kolfilter, men vädring behövs ändå.

Vad kostar det att skriva ut med en 3D-skrivare?

Utöver själva maskinen är filamentet den stora kostnaden, och den beror på hur mycket material modellen kräver. Små föremål drar lite, medan stora delar och flerfärg med spill kostar mer.

Så har vi jämfört

Jämförelsen bygger på tillverkarnas specifikationer och produktsidorna hos InkClub, Proshop, Kjell & Company och eGrossisten. Priser och lagerstatus kontrollerades 2 november 2026, och alla sju fanns i lager. Vi har inte provat skrivarna själva och gör inga egna mätningar. Rangordningen väger samman byggvolym, kammare, flerfärg, hastighet, munstyckstemperatur och pris per liter byggvolym, där helheten för en hemmaanvändare väger tyngst.

Relaterade artiklar

Smart TV och IPTV – Så får du en bättre digital TV-upplevelse

Smart TV och IPTV – Så får du en bättre digital TV-upplevelse

Så fungerar IPTV på en Smart TV. Läs om kompatibla TV-modeller, appar, installation, nätverk, streamingkvalitet och vanliga tekniska problem.

1 november 2026 Läs mer
Mini projektor bäst i test 2026: sju miniprojektorer och portabla projektorer jämförda

Mini projektor bäst i test 2026: sju miniprojektorer och portabla projektorer jämförda

Nebula Capsule 3 är bäst i vår jämförelse av sju miniprojektorer från 799 till 14 990 kr, jämförda på ljusstyrka, upplösning, batteri, smart-tv, ljud och pris per lumen.

31 oktober 2026 Läs mer
Smartklocka bäst i test 2026: sju smartklockor och smartwatch för Android och iPhone

Smartklocka bäst i test 2026: sju smartklockor och smartwatch för Android och iPhone

Samsung Galaxy Watch8 är bäst i vår jämförelse av sju smartklockor från 499 till 9 990 kr, jämförda på batteritid, hälsofunktioner, GPS, skärm, vattentålighet, betalning och pris per batteridygn.

27 oktober 2026 Läs mer